Дублювання кадастрових номерів: як виправити

У процесі підготовки документів для забудови, продажу або оренди земельної ділянки виявили дублювання кадастрових номерів? У Витязі ДЗК описана зовсім інша ділянка з іншим власником? Експерти-землевпорядники з порталу Нерухомість 360° наголошують: такі ситуації вимагають негайного виправлення. До вирішення проблеми землевласники позбавлені можливості вільно розпоряджатися своїм майном, а землекористувачі – правом оренди.

Чому виникає дублювання кадастрових номерів

Технічно кадастровий номер земельної ділянки є унікальним ідентифікатором, який не має повторюватись. Навіть після поділу або поєднання ділянок старі кадастрові номери ніколи не присвоюються новим ділянкам. Але проблема дублювання у системі ДЗК існує.

Основні причини дублювання кадастрових номерів у ДЗК:

  • людський фактор, технічна помилка, програмний збій під час створення землевпорядної документації або реєстрації ділянки у Земельному кадастрі;
  • масове автоматичне наповнення кадастрової системи актуалізованими даними з обмінних файлів землевпорядної документації, створеної до січня 2013 року.
  • автоматизоване перенесення відомостей про обмеження та обтяження використання земель, що були зареєстровані до 2013 року у Державному реєстрі земель.

Дублювання кадастрових номерів до та після реєстрації у ДЗК, помилки в інших реєстраційних, правовстановлюючих чи орендних документах – різні проблеми, які мають різні алгоритми рішення.

У разі виявлення дублювання кадастрових номерів потрібна консультація землевпорядника

Сертифіковані фахівці-землевпорядники Нерухомість 360° мають доступ до системи ДЗК. Первинна перевірка виявляє наявність саме дублювання кадастрових номерів або помилки в документах. В деяких ситуаціях достатньо виправити помилку в ДЗК за 3-4 дні, в деяких вирішення питання реєстрації ділянки у ДЗК з новим кадастровим номером потребує рішення суду.

Як змінити кадастровий номер ділянки у разі дублювання

Стандартна процедура передбачає створення землевпорядником земельної документації з описом площі, цільового призначення, виду використання, координат меж, містобудівних обмежень ділянки. Документація проходить перевірку у Держгеокадастрі, після позитивного висновку державний земельний реєстратор здійснює реєстрацію земельної ділянки у ДЗК з присвоєнням унікального кадастрового номеру. Для вільного розпорядження землею потрібно зареєструвати право власності у Державному реєстрі речових прав.